پزشک سخاوتمند در اربعین

دکتر علی جمالی پزشک نیکوکار قزوینی، کارش را در ایام اربعین وقف زائران می‌کند.

برخی آدم‌ها مهربان هستند، بی‌منت به دیگران کمک می‌کنند، بی‌بهانه به دیگران مهر می‌ورزند و بی‌حساب‌وکتاب می‌بخشند. این قبیل مهربانی‌ها ستودنی هستند. علی جمالی، پزشک عمومی، نیز از آن‌دسته آدم‌هایی است که سخاوتمند است و در مهرورزی دستی گشاده دارد. این پزشک قزوینی نیازمندان را رایگان ویزیت می‌کند. این موضوع را در برگه‌ای که در مطبش نصب کرده می‌توان مشاهد کرد. دکتر جمالی در ایام داوطلبانه به خدمت و درمان زوار طریق می‌پردازد.

نمی‌خواهم کرامت انسانی افراد بی‌بضاعت جریحه‌دار شود

علی جمالی، پزشک  ۴۹ سالهٔ قزوینی است که از سال ۷۶ مشغول طبابت است. جمالی نیازمندان را به‌صورت رایگان ویزیت می‌کند. وی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین می‌گوید: از بدو تأسیس مطب، افراد زیادی به بنده مراجعه می‌کردند، می‌گفتند مشکلات مالی اجازهٔ پرداخت هزینهٔ مواردی از قبیل ویزیت، تزریقات یا دارو را به آن‌ها نمی‌دهد.

وی ادامه می‌دهد: در پی این موضوع، به فکر افتادم کاری انجام دهم که اگر افرادی به مطب مراجعه می‌کنند که مشکل مالی دارند، کرامت انسانی آن‌ها جریحه‌دار نشود که بخواهند به زبان بگویند مشکل مالی داریم.

افتخار می‌کنم کشاورز زاده‌ام

معمولاً افرادی‌ که خودشان با سختی و تلاش به موفقیت می‌رسند، راحت‌تر می‌توانند افراد زیردست خود را درک کنند. جمالی از جمله پزشکانی است که از روستا به شهر آمده. با تلاش و پشتکار درس خوانده و موفق شده پزشک شود و به مردم خدمت کند.

در همین رابطه بخوانید:

شاید برخی از ما گمان کنیم بخشش باعث کم شدن اموالمان می‌شود . به همین دلیل دست و دلمان به بخشش نرود. اما خوب است بدانیم خداوند در قرآن‌کریم، سورهٔ بقره، آیهٔ ۲۶۱، به مؤمنین و مؤمنات وعده داده است هر بنده‌ای اموال خود را در راه خدا انفاق کند، پروردگار ثروت او را دو یا چند برابر می‌کند.

رزمندگان و جانبازان را رایگان ویزیت می‌کنم

جمالی معتقد است: رزمندگان و جانبازان برای بنده و کل جامعه الگوی ایثار و ازخودگذشتگی هستند. کم‌ترین کاری که به‌عنوان پزشک می‌توانم برای این عزیزان انجام دهم درمان رایگان آن‌ها است. وی ادامه می‌دهد: بنده یقین دارم اگر هر کس در هر صنفی که فعالیت می‌کند، در راه رضای خدا و آبرومندانه دست یک نیازمند را بگیرد بسیاری از مشکلات جامعه حل می‌گردد. نکتهٔ حائز اهمیت در این میان این است که باید مدنظر داشته باشیم که حفظ آبروی نیازمند از اوجب‌ واجبات است، نباید کمکی که به نیازمندان می‌شود باعث هتک حرمت آنان شود. واجب است در ضمن کمک به این عزیزان، شخصیت آن‌ها نیز حفظ شود.

اربعین نمایان‌گر عظمت خون شهداست

اربعین دل هر انسان آزاده‌ای را به‌سوی خود می‌کشاند. پیر و جوان، زن و مرد، فقیر و ثروتمند را از اقصی نقاط جهان در یک مکان جمع می‌کند تا فریاد آزادی سر دهند و عظمت حرکت اباعبدالله(ع) را پس از هزاران سال به رخ جهانیان بکشند. این پزشک سخاوتمند حرکت عظیم اربعین را خدایی می‌داند و می‌گوید: بنده سال‌ها به‌عنوان پزشک کاروان حج در خدمت زائران بزرگوار بوده‌ام. پائیز سال گذشته نیز برای سومین سال متوالی توفیق یافتم در کربلا خدمتگزار زوار اربعین باشم.

وی بیان می‌کند: باید در اربعین حضور داشته باشید تا بتوانید عظمت آن‌را درک کنید. در اربعین، تمام ساکنین کربلا وقف زائران می‌شوند. مردم آن‌جا هر آن‌چه که دارند را در طبق اخلاص به‌صورت رایگان به زوار عرضه می‌کنند. انسان وقتی در اربعین به کربلا می‌رود به عظمت امام حسین(ع)، عظمت خون شهدا و اهدافی که امام حسین(ع) از روز عاشورا داشته بیشتر پی می‌برد. مظلومیت اهل‌بیت(ع) در اربعین به وضوح دیده می‌شود. در ایام اربعین عشق امام حسین(ع) مردم را از سراسر دنیا به کربلا می‌کشاند تا همه در نقطه‌ای به نام کربلا زیر بیرق اباعبدالله(ع) باشند. بنده نیز خوش‌حالم که می‌توانم خدمتی در این مسیر انجام دهم.

هر بیماری که به‌خاطر مشکل مالی به پزشک نمی‌رود، به مطب من بیاید

پزشک سخاوتمند و بااخلاق گزارش ما می‌گوید: بنده عضو خیریه‌های گوناگون هستم، خیلی از افراد می‌آیند بیمارانی را به بنده معرفی می‌کنند. تقاضای کمک دارند، برخی مساجد نیز با من صحبت کرده‌اند که بیمارانی را جهت مداوای رایگان به بنده معرفی کنند. هم‌چنین دفتر آستان قدس رضوی با بنده مذاکراتی داشته‌اند که بیماران نیازمندی را به مطب بنده ارجاع دهند. افتخار می‌کنم که از این طریق می‌توانم دین خود را به اسلام و انقلاب ادا کنم.

معصومه امینی|خبرگزاری فارس
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا