top
top
222
روز مانده تا اربعین
top
ایمیل
اشتراک
کوچک
فونت
بزرگ
کدخبر:437
تاریخ انتشار:یکشنبه 24 آبان 1394 - 10:54
دکتر کچویان استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران:

حادثه پیاده‌روی اربعین یک اتفاق غریبی است که ذهن، تشنه فهم آن است/مراسم اربعین حسینی فتح باب خداوند برای قدسی کردن انسان است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در جهانی که به سمت سکولار شدن پیش می‌رود، تصور می‌کنم اربعین یکی از آن فتح باب‌های خداوند است تا انسان‌ها تجربه متعالی پیدا کنند.

 

به گزارش  خبرگزاری فارس، کنگره ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی اربعین حسینی ظهر امروز (20 آبان) با حضور آیت‌الله اراکی، رئیس مجمع تقریب مذاهب اسلامی، حسین کچویان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، شجاعی زند، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و مسعود معینی پور، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و جمعی از علاقه‌مندان به این حوزه در سالن سوره حوزه هنری ادامه یافت.

حسین کچویان در کمیسیون تخصصی با موضوع «اربعین، جهانی دیگر» عنوان کرد: رخداد اربعین اتفاق بزرگی است ولی ما هنوز به لحاظ مفهومی نمی‌توانیم به گسترش آن پی ببریم؛ زیارت اربعین از نخستین زیاراتی است که بسیار به آن تشویق و ترغیب شدیم بنابراین زمینه ذهنی کلی برای آن وجود داشته و سقوط صدام نیز به این امر دامن زده است اما به نظر نمی‌رسد که فهم معنایی درستی از چنین رخدادی هنوز بدست آورده باشیم.

عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه جنس همکاری افراد در ایام اربعین از جنسی فراتر از اخلاق است که نمونه آن کمتر دیده شده، اظهار داشت: نمونه این فضا در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی ایران بین مردم دیده می‌شود بنابراین این رخداد به لحاظ جامعه‌شناسی دینی یکی از مناسک دینی است و الان مناسک جزء جدایی ناپذیر زندگی است.

کچویان همچنین افزود: اگر انقلابات بزرگ دنیای مدرن به استثنای انقلاب اسلامی ایران مشاهده کنیم حتی انقلابات مارکسیستی از دیانت برای تأسیس خود استفاده کردند و سپس آن را کنار گذاشتند. برای فهم اربعین باید این تقابل‌ها را بفهمیم با وجود اینکه شکل و عمل اربعین از نظر بسیاری غیرحساب‌گرایانه است ما به ازای عینی روشنی هم ندارد و نهایتاً هم از نظر این منطق امکان تجربه جهانی دیگر را به افراد می‌دهد.

وی با تأکید براینکه در عصر حاضر قملروهای دینی به هم خورده، وجود یک منبع قدسی کننده برای مواجهه افراد خیلی مهم است، اظهار داشت:‌ ما در انقلاب اسلامی گاهی مشاهده می‌کنیم علی رغم این همه برنامه‌ریزی در راستای سکولاریزه کردن جهان اتفاق می‌افتد به نحوی که من حس می‌کنم تکلیف انقلاب تمام شده است به خصوص که منابع قدسی کننده هم کم شده است بنابراین تصور می‌کنم با تجربیات اربعین یکی از آن فتح باب‌های خداوند اتفاق افتاده و انسان ها تجربه متعالی پیدا می‌کنند.  این درست در تقدیر تاریخی ما قرار گرفته و از جنس به وجود آمدن رد پای خدا بعد از مدت‌ها در تاریخ است.

یادداشت
لطفا نظرات خود را ارسال کنید
chaptatop
استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلا مانع است