top
top
97
روز مانده تا اربعین
top
اشتراک
کوچک
فونت
بزرگ
کدخبر:497
تاریخ انتشار:پنجشنبه 12 آذر 1394 - 07:13
حجت الاسلام و المسلمین احمدی در گفتگو با تسنیم:

پدیدۀ اربعین مانوری برای احیای جامعۀ مهدوی است

مسؤول کمیتۀ فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین گفت: اصل پدیدۀ اربعین که با طراحی خود اهل‌بیت (ع) بنا شده، به یک پایگاه مهم برای پیروان اهل‌بیت (ع) تبدیل شده و به همین دلیل، جهان استکبار از دیدن این صحنه راضی نیست.

حجت الاسلام حمید احمدی، مسؤول کمیتۀ فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین در گفتگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، اظهار داشت: مهم‏ترین و اساسی‌‏ترین فعالیت کمیتۀ اربعین با وجود تمام محدودیت‏‌های موجود، حفظ صیانت این صحنه عظیم و الهی است؛ چراکه این نور با محوریت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) از جانب خدا شکل گرفته و ما باید رفتار مناسبی در قبال آن داشته باشیم و در حفظ صیانت آن بکوشیم.

وی با بیان این مطلب که تمام رسانه‏ها و دستگاه‏های تبلیغاتی و فکری جهان استکبار در جهت تضعیف جهان اسلام بسیج شدند، تصریح کرد: جهان استکبار در سوریه، مصر و عراق و در بسیاری از کشورهای اسلامی و حتی در ایران تلاش می‌کند تا جهان اسلام را از یکپارچگی به کشورهای ذره‌ای تبدیل کنند و کنترل آنها را به دست بگیرند، اما صحنۀ اربعین نشان دهندۀ وحدت تمام مسلمان از سراسر عالم و برهم زنندۀ تمام نقشه‏ ها و تئوریهای آنان است و به همین دلیل آنها در تلاش هستند تا این ماجرای عظیم را کمرنگ نشان دهند، اما دقیقاً برعکس این خواستۀ آنان رقم می‌خورد.

مسئول کمیتۀ فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با اشاره به نقطه اشتراک تمام مسلمانان در صحنۀ اربعین حول محور امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: دشمن در چنین فضایی به دنبال این است تا انحرافی ایجاد کند و بدترین ظلم این است که ما این امر را جهانی ندانیم و به یک فرقه و گروه محدود کنیم؛ لذا ما در این کمیته تمام تلاش‏مان را سعی کردیم تا هشدارها و جلب توجهات لازم را به قشرهای مختلف از جمله اصحاب رسانه، توجه کردن نخبگان و به ویژه روحانیون به عنوان یک قشر تأثیرگذار و مورد اعتماد بدهیم تا بتوانند تبیین‏‌های لازم را بیان کنند.

احمدی با اشاره به خلأهایی که امروزه در حوزۀ ادبیات در جهت رسیدن به یک محتوای صحیح و معارفی در فضای ارزشی اربعین، بیان داشت: در سال گذشته که کمیتۀ فرهنگی ستاد شکل گرفت، با برخی نهادهای بزرگ چون مجمع جهانی اهل بیت (ع)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، پژوهشگاه حوزۀ هنر اسلامی، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه، پژوهشگاه حج و زیارت ارتباط خوبی برقرار شد و محصول این ارتباطات نیز، رسیدن به محتواهایی بود؛ گرچه به آن غنای کافی نباشد، اما همین اقدام نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و ان‏شاءالله این آثار و محتوا به زودی انتشار می‌شود و به صورت ادبیاتی مفید و اثرگذار در خواهد آمد.

وی افزود: کمیتۀ فرهنگی ستاد حتی با برخی مراکز علمی عراق و برخی مراکز لبنان نیز ارتباطاتی برقرار کرده، اما تمامی اینها در گام نخست است و امیدواریم این حرکتها زمینه‌سازی برای کارهای بزرگ‌تر باشد.

مسؤول کمیتۀ فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین دربارۀ برگزاری همایش‌هایی در عراق تصریح کرد: برگزاری همایش در عراق مانند سالهای گذشته به مؤسسۀ دانشجویان مسلمان جهان اسلام واگذار شده که با همکاری عتبۀ حسینی و با دعوت از علماء بعد از ایام اربعین برگزار می‌شود. همچنین بحث‏هایی صورت گرفته تا هم‏‌اندیشی‌هایی در حد نخبگان بعد از ایام اربعین شکل بگیرد و همین قالب بعدها فراگیرتر شود، اما در کنار این موضوعات، برگزاری همایش‌‏هایی عمومی نیز با دعوت از نخبگان جهان اسلام پیش‌بینی شده است.

حجت الاسلام احمدی اظهار داشت: یکی از ویژگی‏های این حرکت عظیم در راهپیمایی اربعین مردمی بودن آن است؛ یعنی بدون اینکه دست دولتی در کار باشد، آنان به این سرزمین کشانده می‌شود و تنها این دست غیبی امام حسین(ع) است که آنان را به این سرزمین نور می‌کشاند.

مسئول کمیتۀ فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین با بیان این مطلب که علماء و نخبگان باید وارد این عرصه شوند و این مقوله را در قرآن و روایات جست و جو کنند تا تبیین‏‌های لازم و فهم صحیح نسبت به این ماجرا برایمان حاصل شود، تأکید کرد: نباید منتظر دستگاه یا نهادی باشیم تا این اقشار را در این موضوع بسیج کنند و گرد هم بیاورند، چراکه این یک  موج و ظرفیت عظیم الهی است و درخواست ما از علماء و بزرگان در این برهه از زمان این است تا مانند همیشه که در چنین موضوعاتی پیشگام بودند، وارد این صحنه شوند و بحثهای قرآنی این مقوله را استخراج کنند و حتماً خدا در قرآن برای این مقوله نیز نشانه‏هایی را بیان کرده است.

وی افزود: به هر میزانی که زائران امام حسین (ع) در تلاش‏اند تا در حد توان و وسعشان وارد این صحنه شوند و خدمتی کنند، مراکز علمی، علماء نیز باید در حد توان وارد این جریان شوند.

احمدی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که «حج تمرینی برای زیست موحدانه است»، اظهار داشت: اربعین نیز همینگونه است و هیچ نشانی از تفاخر فردی، قبیله و قومی در آن دیده نمی‌شود و ما باید به سوی جامعۀ مهدوی و مطلوب اسلام حرکت کنیم. زیبایی‏های این صحنه، جلوه‏ای از زیبایی‏‌های آن جامعه است و باید این امر تقویت و نهادینه شود.

 

یادداشت
لطفا نظرات خود را ارسال کنید
chaptatop
استفاده از مطالب این پایگاه با ذکر منبع بلا مانع است