نسیم اربعین۱۴۰۰

آغاز ثبت‌نام متقاضیان موکب‌داری اربعین

آغاز ثبت‌نام متقاضیان موکب‌داری اربعین

محمد جلال‌مآب، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات، با اعلام خبر آغاز ثبت‌نام از متقاضیان پروانه موکب‌داری برای اربعین۱۴۰۰ اظهار کرد: تدابیر لازم در خصوص دو احتمال برگزاری عمومی (بدون محدودیت) یا محدودشده و با تعداد کمتر زائران در اربعین اندیشیده شده است.

هنوز مسئولان دو کشور ایران و عراق در خصوص چگونگی برگزاری کنگره عظیم اربعین امسال، تصمیم نهایی را نگرفته‌اند. برپایی پیاده‌روی اربعین به‌شکل‌ سال‌های قبل از پاندمی کرونا (بدون محدودیت) و برگزاری محدود و براساس سهمیه اعلامی از سوی مسئولان عراقی، دو احتمالی است که در خصوص اربعین۱۴۰۰ وجود دارد.

در همین رابطه بخوانید:

کمیته مشارکت‌های مردمی، اسکان و تغذیه ستاد اربعین برای هر دو احتمال برنامه‌ریزی کرده است. هرچند هر دو کشور به برگزاری هرچه باشکوه‌تر این مراسم تمایل دارند اما این مسئله مشروط به رفع خطر پاندمی و اجازه ستاد مقابله با کروناست.

در صورت اجازه مسئولان ذی‌ربط برای برگزاری بدون محدودیت مراسم، موکب‌های ایرانی با تمام ظرفیت به مناطق مشخص‌شده در مرز و مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا و شهرهای زیارتی عراق اعزام خواهند شد و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت خواهند کرد.

برگزاری محمدود مراسم اربعین

جلال‌مآب به احتمال دوم یعنی برگزاری محدود مراسم اربعین حسینی و اعلام سهمیه برای زائران غیرعراقی نیز اشاره کرد و گفت: در این صورت از میان بیش از یک‌هزار موکب ایرانی، ۵۰۰ موکب بزرگ و توانمند برای کمک به برادران عراقی در قالب موکب مشارکتی دو ملت اعزام خواهند شد.

سایر موکب‌های ایرانی نیز همچون سال گذشته در قالب پویش «مهر حاج قاسم» در داخل کشور فعال هستند. آنها اقدام به تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی در قالب کمک مؤمنانه و خدمات بهداشتی در قالب موکب سلامت خواهند کرد.

وی با تأکید بر لزوم واکسیناسیون تمامی خادمان موکب‌ها پیش از اعزام به عراق گفت: در حال رایزنی با مسئولان وزارت بهداشت دو کشور هستیم تا نگرانی از این بابت و انجام تست‌های لازم وجود نداشته باشد.
ستاد بازسازی عتبات عالیات تنها مرجع رسمی صدور پروانه موکب‌داری و ساماندهی و سیاست‌گذاری و نظارت بر نحوه فعالیت موکب‌های ایرانی است. اظهارنظر و دخالت سایر نهادها در این خصوص پذیرفته نیست.

ستاد بازسازی عتبات عالیات و موکب‌ها نمونه‌ای موفق از تشکل‌های مردم‌نهاد هستند. خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی و کمک به هموطنان در مواقع بحرانی مانند زلزله و سیل، دو مأموریتی است که برای موکب‌ها در نظر گرفته شده است و هرگونه اظهارنظری از سوی نهادهای دیگر مورد تأیید ستاد بازسازی عتبات عالیات نیست.

منبع: خبرگزاری تسنیم
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا