اربعین جایگاه دفاع فرهنگ و معارف علوی

بدخواهان اسلام بعد از شکست در جبهه‌های مختلف، به قرآن حمله کردند

حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه خدا را شاکر هستیم که این توفیق را روزی ما کرد تا ایام اربعین در خدمت امام علی علیه‌السلام و در جوار بارگاه ملکوتی آن حضرت باشیم، گفت: اربعین زوایای مختلفی دارد که یکی از زاویه‌های سخن در این ایام، اربعین و دفاع از ارزش‌هاست.


 یکی از جایگاه‌هایی که می‌توان از ارزش‌ها دفاع کرد، خاستگاه و ظرفیت اربعین است، تصریح کرد: بدخواهان که در جبهه‌های دیگر شکست خوردند، ‌درمانده از همه جا به قرآن حمله کردند. ما وظیفه داریم در هر موقعیتی از قرآن کریم بگوییم تا آن در قیامت از ما شکایت نکند.

 در کلام الله مجید می‌خوانیم که خدا از مومنان دفاع می‌کند، افزود؛ این دفاع فقط از مومنان نیست، بلکه از ارزش‌های آن‌هاست. سنت خداوند حفاظت از ارزش‌هاست.

نهج‌البلاغه در شهر امام علی (ع) هم مهجور است

خداوند در سوره بقره می‌فرمایند که اگر دفاع الهی نباشد که توسط بندگان خدا نسبت به دیگران صورت می‌گیرد، زمین به فساد کشیده می‌شود، گفت: وقتی فساد حاکم شود، همه معبدها از بین می‌رود. اربعین می‌تواند ارزش‌ها را محافظت کرده و پیش ببرد. در سخنی از امام علی علیه‌السلام داریم که می‌فرمایند: شما در زمانی حضور دارید که حق‌گو کم است. با توجه به اینکه اربعین مدافع ارزش‌هاست و آن را بروز می‌کند، حرکت در این مسیر و مدافع ارزش‌ها بودن، هزینه هم دارد.

نهج‌البلاغه در شهر امام علی علیه‌السلام هم مهجور است، به تشریح خطبه ۵۵ نهج‌البلاغه در وصف یاران پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله پرداخت و ادامه داد: وقتی خداوند دید ما در دفاع از ارزش‌ها صادق هستیم، برای دشمن ما نکبت و برای ما پیروزی به ارمغان آورد. چرا این جمعیت در هوای گرم از بیش از ۶۴ ملیت حضور پیدا می‌کنند. این عزیزان با فاصله ۱۴ قرن از حرکت سیدالشهدا علیه السلام دفاع می‌کنند.

حضور غیرمسلمانان در اربعین برای دفاع از ارزش‌های حسینی

 اربعین مربوط به حفاظت و دفاع از ارزش‌هاست و باید از این فرصت برای برنامه‌های دین بیش از گذشته استفاده کرد، گفت: این ظرفیت را هیچ دین و جایی در جهان جز اسلام ندارد. در اربعین افرادی که مسلمان نیستند هم حضور پیدا می‌کنند و با پرچم خودشان با امام حسین علیه‌السلام بیعت می‌کنند. آن‌ها هم‌کیش سیدالشهدا نیستند، اما با حضورشان از ارزش‌های حسینی دفاع می‌کنند.

فارس

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا