اوضاع مرزهای عراق در آستانه اربعین/ زائران شلمچه را ترک کردند

عدم امکان تردد از ماه‌ها پیش وجود داشته و خاص ایام اربعین نیست.

وضعیت مرزهای مسافری

آن طور که مسئولان گمرک ایران می‌گویند بسته بودن مرزهای مسافری عراق و عدم امکان تردد از ماه‌ها پیش وجود داشته و خاص ایام اربعین نیست. این در حالی است که اکنون زائرانی که به قصد ورود به عراق به مرز شملچه آمده بودند آن را ترک کرده و برگشته‌اند.

طی روزهای گذشته به رسم چند سال اخیر برخی از هم وطنان برای ورود به عراق و حضور در عتبات در ایام اربعین به سمت مرز حرکت کردند. به طور ویژه در شلمچه حاضر شدند. این در حالی است که طی ماه‌های اخیر و از اسفندماه به دلیل شیوع ویروس کرونا تمامی مرزهای مسافری ایران و عراق بسته است. امکان تردد برای مسافران به جز موارد خاص، که غیر زیارتی و گردشگری است، وجود نداشت.

در همین رابطه بخوانید:

مرزهای عراق مسدود هستند

بر این اساس ممانعت از خروج از ایران و ورود به عراق محدود به ایام اربعین نیست.

از آن‌جا که عتبات عالیات در کشور عراق واقع شده است، برای ورود به این کشور مستقل می‌بایست براساس قواعد بین‌الملل به قوانین و تصمیمات داخلی آن احترام گذاشت. مخصوصا در شرایطی که دنیا درگیر ویروس کرونا است. این کشور مانند بسیاری از کشورها برای حفظ جان اتباع خود و مسافران پذیرش مسافر ندارد. این در حالی است که تا این لحظه تصمیم دولت عراق بر این بوده که از ورود هر گونه اتباع خارجی در ایام اربعین جلوگیری کند. این تصمیم به هر صورت بخشی از آن به اهمیت به جان مردم برمی‌گردد که باید به آن احترام گذاشت.

 اعلام آمادگی طوایف عراقی به شکل نمادین جهت میزبانی

طبق شنیده‌ها برخی طوایف عراقی به روال سال‌های گذشته، امسال نیز به طور نمادین و بر اساس رسم مهمان‌نوازی اعراب برای میزبانی از زائران اربعین اعلام آمادگی کرده بودند. ظاهرا این موضوع موجب شده تا برخی تصور کنند امکان ورود به عراق در این ایام وجود دارد. در حالی که این گونه نیست.

هم‌چنین جمعی از هم‌وطنان برای ورود به عراق مرز شلمچه رفته بودند. آن‌ها بعد از گفت‌وگوهای انجام شده مرز شملچه را ترک کرده و برگشته‌اند.

گمرک ایران تا زمانی که افراد اسناد هویتی و مجوز صادر نشده باشد به هیچ عنوان خروج افراد را تأیید نمی‌کند. مضاف بر اینکه قوانین عراق نیز برای ورود غیرمجاز افراد به این کشور مجازات سنگینی را پیش بینی کرده است.

در حال حاضر تمامی مرزهای تجاری ایران با عراق که از اسفندماه سال گذشته بسته بود، باز و فعال است. هم‌چنین طی روزهای اخیر مرز چذابه نیز به عنوان آخرین مرز بسته تجاری ایران و عراق باز شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا