تصمیم‌های اربعین امسال

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، نشست کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب امروز (سه شنبه) در سازمان حج و زیارت برگزار شد.
  دراین جلسه که حجت الاسلام والمسلمین حمید احمدی رئیس واعضای کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین و احمد محمدی فر دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی حضور داشتند راهبردها و رویکردهای اربعین ۹۹ بررسی و شرکت کنندگان درباره وضعیت پیش رو و برنامه های آینده با توجه به شیوع ویروس کرونا درجهان به تبادل نظر پرداختند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب در این نشست  طی سخنانی به بیان آثار شیوع بیماری کرونا و مشکلاتی که ایجاد کرده است پرداخت و از اربعین به عنوان یک فرصت طلایی نام برد که عشق به امام حسین(ع) و اهل بیت در اختیار پیروان مکتب حسینی قرار داده است.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تاکید کرد: از این فرصت باید جامع و کامل بهره برد ودر برنامه‌ریزی‌ها شعور، درک و شور حسینی محور قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هرسال باید برای مراسم اربعین یک الگو و برنامه جهت فهم عمومی و استفاده افراد طراحی و ارائه شود، اظهار داشت: اربعین آینده نخستین اربعینی است که بدون حضور سردار دل ها حاج قاسم سلیمانی برگزار خواهد شد، لذا باید  برنامه و تدبیر مناسب برای آن اندیشیده و طراحی شود.  
 
 
 
 
 
 
اربعین فرصتی برای توجه به بیانیه گام دوم انقلاب
   حجت الاسلام والمسلمین نواب در ادامه سخنان خود توصیه های هفت گانه مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب را برشمرد و مراسم اربعین را فرصت بسیار مناسبی برای طرح و توجه دادن به این توصیه ها دانست.
 
علم و پژوهش،اولویت برنامه های اربعین
   وی با اشاره به اینکه امام حسین(ع) می فرماید: العِلمِ لِقاحُ المَعرِفَهِ- فراگیری دانش، معرفت را بارور می کند، افزود: علم و پژوهش بعنوان یکی از رویکردهای اصلی برنامه های اربعین باید در اولویت قرار گیرد.
 
سرپرست حجاج ایرانی همچنین به شعار حج امسال «حج، معنویت، همبستگی و اقتدار اسلامی»، اشاره کرد و گفت: محورهای این شعار با توجه به سخنان و رهنمودهای مقام معظم رهبری استخراج شد و شما نیز با توجه به مخاطبینی که دارید هرسال می توانید با نگاه به بیانیه گام دوم انقلاب شعاری را انتخاب و برجسته کنید.
وی در عین حال گفت: وزیر حج عربستان حضور در مراسم حج را برای زائرانی که در عربستان نیستند منتفی اعلام کرده است و بنابراین مسلمانان از کشورهای مختلف امسال بعنوان زائر بیت الله الحرام به سرزمین وحی اعزام نخواهند شد.
وی در ادامه خطاب به حاضران گفت: برجسته کردن محورهایی همچون سبک زندگی، اقتصاد، عزت ملی، معنویت، اخلاق و … می تواند در بین مخاطبان مراسم اربعین تاثیرگذار بوده و در سطوح مختلف توجه ها را جلب کند.
حجت الاسلام والمسلمین نواب همچنین به شعارها و اشعاری که  در دوران دفاع مقدس بر روی لباس رزمندگان نقش بسته بود اشاره کرد و گفت: در این ایام بر روی لباس خدمتگزاران سلامت نیز که در مراکز درمانی از بیماران کرونایی مراقبت می کردند نمونه این شعارها و رباعیات دیده می شود که در جای خود تاثیرگذار است و فضای ارتباط این عزیزان با حق تعالی را در اذهان تداعی می کند.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در ادامه از کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین خواست به معرفی برخی یاران امام حسین(ع) که تاثیرگذار و از خصلت های اخلاقی والایی برخوردار بودند ولی در تاریخ به آنها کمتر اشاره شده است  بیشتر بپردازند و این   شخصیت ها را برجسته کنند.
وی با اشاره به وضعیت بیماری کرونا درعراق از جمله شهرهای کربلا و نجف، اظهار داشت: همانطور که در مورد حج با حضور کارشناسان؛ سناریوهای مختلف طراحی شد و آمادگی برای اعزام زائران به حج با هر ظرفیتی وجود داشت برای اربعین نیز باید این برنامه ریزی انجام شود تا در زمان خود تصمیم نهایی اتخاذ گردد.
 
تعامل کمیته های مربوطه و موکب ها
وی افزود: کمیته آموزشی و فرهنگی اربعین و دیگر کمیته های ستاد مرکزی اربعین باید با یکدیگر تعامل داشته و موکب ها نیز برای چگونگی فعالیت با توجه به شرایط پیش رو آمادگی لازم را داشته باشند.
گفتنی است نمایندگان بیش از بیست دستگاه و نهاد مذهبی، فرهنگی، اطلاع رسانی، دانشگاهی، دولتی و مردم نهاد عضو کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین حسینی هستند. همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا درجهان و تحت تاثیر قرارگرفتن برگزاری اجتماعات مختلف، در بیش از ده کارگروه وابسته به این کمیته سناریوهای مختلف و برنامه های آینده درخصوص مراسم اربعین حسینی در ماههای گذشته مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا