ثبت نام ۳۵۰ هزار نفر برای اربعین/نام نویسی در سماح الزامی است

ثبت‌نام 350 هزار نفر برای اربعین/نام‌نویسی در سماح الزامی است

مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه پیش ثبت‌نام در سامانه «سماح» اجباری است از نام نویسی بیش از ۳۵۰ هزار نفر در سامانه «سماح» خبر داد و اظهار داشت: برای پیش ثبت‌نام عتبات هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود، کارگزاران زیارتی که این ثبت‌نام را از طریق سامانه «سماح» انجام می‌دهند، نباید هیچ هزینه‌ای از متقاضیان اربعین دریافت کنند، چون ما مبلغی را به این منظور تعیین نکرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ محسن نظافتی، مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج و زیارت  از نام نویسی بیش از ۳۵۰ هزار نفر در سامانه«سماح»خبر داد و اظهار داشت: برای پیش ثبت‌نام عتبات هیچ هزینه‌ای دریافت نمی‌شود.

وی افزود: کارگزاران زیارتی که این ثبت‌نام را از طریق سامانه«سماح»انجام می‌دهند، نباید هیچ هزینه‌ای از متقاضیان اربعین دریافت کنند، چون ما مبلغی را به این منظور تعیین نکرده‌ایم.

نظافتی با بیان اینکه پیش ثبت‌نام در سامانه«سماح»اجباری است، افزود: همزمان با آغاز ماه محرم ثبت نام‌ها شتاب بیشتری گرفته است و هم‌اینک هر روز بر تعداد ثبت‌نام‌های افزوده می‌شود و پس از تاسوعا و عاشورا ثبت‌نام‌های رسمی آغاز خواهد شد؛ ولی پیش ثبت‌نام‌ها همچنان ادامه دارد.

وی با بیان این که این پیش ثبت نام برای سامان‌دهی زائران اربعین و تعیین مرز و زمان خروج آن‌ها است تا نظمی در رفت و آمد زئران ایجاد شود، افزود: پیش‌ثبت‌نام در این سامانه متضمن ارائه خدماتی مثل اسکان و حمل و نقل در خاک عراق نیست‌، چون آن زمان خدمات‌، بیشتر از جانب مردم ارائه می‌شود، اگر آن‌ها نباشند، خدمات شهر و آنچه دولت این کشور آماده می‌کند، کفاف زائران اربعین را نمی‌دهد.

مدیر کل عتبات عالیات سازمان حج وزیارت با بیان اینکه لغو روادید تاکنون از سوی دولت عراق و ایران اعلام نشده است، اظهار داشت: عراق اعلام کرده سفر به این کشور در اربعین، فقط با ویزای عراق امکان‌پذیر است. با این وجود دولت این کشور هنوز هزینه‌ ویزا را تعیین نکرده‌ است. دولت ایران گفته در حال رایزنی با عراق است تا رقم مناسبت و ارزان‌تری برای ویزای ویژه اربعین مشخص شود.

وی ادامه داد: سازمان حج و زیارت که مسئولیت ستاد ویژه اربعین را در ایران به عهده دارد، سخت پیگیر است تا آشفتگی اربعین گذشته امسال تکرار نشود، برای همین تعداد گیت‌های کنترل گذرنامه و ویزا را در خاک ایران افزایش داد.

نظافتی گفت: سفیر ایران در عراق نیز که مسئولیت ستاد ویژه اربعین در عراق را به عهده گرفته، تاکید کرده است امسال زائرانی که قصد سفر به عتبات عالیات را در اربعین دارند فقط با دریافت ویزا می‌توانند از کشور و به عراق وارد شوند.

وی افزود: با وجود چنین تدابیری مقامات ایرانی همچنان پیش‌بینی می‌کنند جمعیت بیشتری از ایران امسال در مراسم اربعین عراق شرکت کنند. اگر شرایط مساعد باشد این جمیعت حتما بیشتر از سال گذشته خواهد شد.

برای پیش ثبت نام در سامانه «سماح» کلیک کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا