قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین

قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین حکایت از این دارد که عشق زیارت سید الشهدا دیرینه است

قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین نشان می‌دهد که این سنت محدود به سال‌های اخیر نیست. سالها پیش و حتی قبل از دوران دیکتاوری صدام انبوهی از عاشقان راهی جاده نجف به کربلا می‌شدند.

در سال‌های اخیر جاده ۸۰ کیلومتری نجف تا کربلا نماد بزرگترین زنجیره انسانی شده است. هر ساله ورود انبوهی از عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) به شهرهای نجف وکربلا، راهپیمایی اربعین را به شکوهی تمام عیار تبدیل کرده است.

آمارها نشان می‌دهد تا قبل از امسال که راهپیمایی عظیم اربعین درگیر ویروس کرونا شد، بالغ بر ۲۰ میلیون جمعیت راهی کربلا می‌شدند. آماری که هر ساله بر تعداد آن افزوده می‌شود. به دنبال همین افزایش آمارها این شبهه به وجود آمده که این جمعیت و حضور به دلایل سیاسی هر ساله پررنگ‌تر می‌شود.

راهپیمایی اربعین، از دوران صدام تاکنون

این در حالی است که حدود ۱۴۰۰ از این واقعه می‌گذرد. هرساله بر تعداد زائران امام حسین (ع) و سرزمین کربلا اضافه می‌شود. حتی در دوره دیکتاتوری «صدام حسین» در عراق. یعنی با وجود همه‌ی سرکوبگری‌ها و اعمال فشارها و ممنوعیت‌های اعمال شده، زیارت این سرزمین مقدس در روز اربعین ادامه داشته است.

بعد از سرنگونی رژیم بعث در سال ۲۰۰۳ میلادی، زیارت کربلا در روز اربعین شکل جدیدی به خود گرفت. در نهایت در چند سال گذشته زیارت کربلا و بین‌الحرمین در قالب راهپیمایی معروف «پیاده‌روی اربعین» افزایش پیدا کرد.

در همین رابطه بخوانید:

اسناد قدیمی قدمت اربعین

نخستین سند مربوط به شیخ مفید است. این سند مربوط به کتاب «مسارالشیعه» و شاگرد ایشان شیخ طوسی در  کتاب«مصباح المجتهد» است. در این سند به زمان بازگشت اهل‌بیت امام حسین (ع) از  دمشق به مدینه اشاره شده است.

بنا بر نقل دیگری از شیخ مفید، جابر بن عبدالله انصاری، به عنوان یکی از نخستین زائران امام حسین (ع) است. وی در روز اربعین وارد کربلا شده و زیارت اربعین را به جا آورده است.

محمد ابراهیم آیتی در صفحه ۲۲۱ کتاب «بررسی تاریخ عاشورا» در این زمینه نوشته‌ای دارد. وی می‌نویسد: «جابر بن عبدالله انصاری … بیستم ماه صفر، درست چهل روز بعد از شهادت امام وارد کربلا شد. سنت زیارت اربعین امام به دست او تأسیس گردید.».

همچنین برخی دیگر از منابع تاریخی در این زمینه نوشته‌اند. «از زمانی که حضرت زین العابدین، امام سجاد (علیه السلام) با «جابر بن عبد الله انصاری»، صحابه پیامبر (ص) در کربلای مقدس دیدار کرد…»

در همین رابطه بخوانید:

عکس قدیمی اربعین

امروزه عکس‌ها و اسناد محدودی از «پیاده‌روی اربعین» به عنوان سنت دیرینه‌ی مسلمانان و شیعیان دنیا در دسترس است. در واقع یکی از قدیمی‌ترین اسناد تصویری موجود را مربوط به بیش از ۱۰۰ سال پیش دانست. یعنی سال ۱۹۰۹ میلادی. قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین حکایت از این دارد که عشق زیارت سید الشهدا دیرینه است.

 

 

در ادامه قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین را مشاهده می‌کنید:

 

قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین

 

قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین

 

قدیمی‌ترین عکس‌ها از پیاده‌روی اربعین

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا