اربعین تنها دلیل امیدواری به آینده است

مصاحبه با دیوید فیلیپ آمریکایی

دیوید فیلیپ آمریکایی از جمله افرادی است که حدود ۱۵ سال قبل به دین اسلام گرایش یافت. وی درباره روند مسلمان شدن خود و حس حضورش در راهپیمایی اربعین سخن گفت. دیوید در بخشی از این مصاحبه می‌گوید: هر زمان فکر می‌کنم دیگر امیدی به انسان‌ها و اوضاع جهان نیست و جهان در پایین‌ترین مرحله انسانیت سپری می‌کند، وقتی اربعین را یاد می‌کنم، امیدوار می‌شوم.

* لطفاً خودتان را معرفی کنید.

دیوید فیلیپ اهل آمریکا و از ایالت نیویورک هستم. قبل از اسلام مسیحی کاتولیک بودم. اکنون همسر دارم و والدینم از دنیا رفته‌اند.

در همین رابطه بخوانید:

* در آمریکا دانشجوی چه رشته‌ای بودید؟

در آن زمان من دانشجوی مهندسی نرم افزار بودم. پس از اینکه اسلام را پذیرفتم، درس‌هایم در دانشگاه به اتمام رسید و بیست سال درباره اسلام تحقیق کردم، دریافتم که باید علوم اسلامی را یاد بگیرم، از این جهت تصمیم گرفتم به یکی از کشورهای اسلامی بروم و در یکی از مدارس حوزوی درس بخوانم. پس درباره حوزه تحقیق کردم. بین نجف و قم تصمیم گرفتم به قم بیایم.

* چگونه به دین اسلام گرایش پیدا کردید؟

در دورانی از زندگی‌ام از ادیان الهی تحقیق کردم و در این تحقیق دریافتم دین اسلام نسبت به سایر ادیان درست‌ترین و خالص‌ترین دین است. بعد از آن مذهب شیعه را برای خود برگزیدم. سپس دروس دینی و اهل‌بیتی بر قلبم نفوذ کرد. تصور کردم این مذهب معقول‌ترین مذهب نسبت به سایر مذاهب اسلامی است.

* چند سال است که به دین اسلام مشرف شدید؟

تقریباً ۱۵ سال.

* زمینه‌های مسلمان شدن خودتان را توضیح بدهید.

رفیقی داشتم که به من قرآن داد. وقتی یک بار آن را خواندم، تصور کردم برداشت اشتباهی داشتم، بنابراین تا هفت مرتبه خواندم. در این مطالعاتم هیچ مشکلی در قرآن نیافتم. تصور کردم اگر خدا کتاب دارد، این قرآن صد در صد کتاب خداست و در آن لحظه که این را متوجه شدم، اسلام را قبول کردم.

لذت‌بخش‌ترین مسئله در دین اسلام برایم رحمت خداست

* بیشترین جذابیت در دین اسلام را در چه موضوعاتی مشاهده کردید؟

برای من لذت‌بخش‌ترین چیز در اسلام رحمت خداست.

* واکنش دوستان شما پس از پذیرش اسلام از جانب شما چه بود؟

سعی می‌کنم از افرادی که به انتخاب من احترام قائل نیستند، فاصله بگیرم و با آنها رفاقت نکنم، اما کسانی که انتخاب مرا پذیرفتند و به این انتخاب احترام گذاشتند، هرچند مسلمان نباشند، اما دوستان من هستند. من دربارۀ دین اسلام تحقیق کردم و به تحقیق آن را پذیرفتم، اما کسانی که ایراد می‌گیرند به طور قطع اهل مطالعه نیستند و سعی در ایراد گرفتن از انتخاب افراد دارند و این رویۀ رفتارشان مختص به تمام اطرافیان‌شان است. کسی که اهل اشکال گرفتن باشد، به همه چیز گیر می‌دهد. از چنین افرادی که اهل پذیرش حرف حق نیستند باید دوری کرد.

برای من امام علی یا امیرالمؤمنین یکی از بهترین مثال‌های یک فرد کامل است. او در تمام زمینه‌ها کار می‌کرد.

برای امام حسین(علیه السلام) هم هیچ مثالی وجود ندارد.

* با ائمه چطور آشنا شدید و به کدام علاقه بیشتری دارید؟

قبلا تحقیقاتی درباره ایشان انجام داده بودم. پس از آن‌که به ایران آمدم شناختم بیشتر شد. این‌که گفتید به کدام امام بیشتر علاقۀ دارم باید عرض کنم به تمام امامان علاقه دارم، چون از لحاظ مقام بزرگ‌تر از ما هستند. نمی‌توانم بگویم یک امام را بیشتر از بقیه دوست دارم.

* وقتی تنها می‌شوید با کدام یک از ایشان خلوت می‌کنید؟

برای من امام علی یا امیرالمؤمنین یکی از بهترین مثال‌های یک فرد کامل است. او در تمام زمینه‌ها کار می‌کرد، هم در حکومت‌داری، هم در جنگیدن با دشمنان و هم در تعامل با دیگران نمونه بود. برای امام حسین(علیه السلام) هم هیچ مثالی وجود ندارد. نمی‌توانم بگویم یکی را بیش از دیگری دوست دارم، اما این دو امام برای انسان‌ها خیلی مهم است. همیشه فکر می‌کنم کسی یافت نمی‌شود که در عین حکومت‌داری عدالت داشته باشد، اما وقتی به مثال امیرالمؤمنین توجه می‌کنم، می‌گویم چنین چیزی ممکن است.

جاذبۀ حبّ امام حسین برای من یک معجزه است

* اگر بخواهید امام حسین را توصیف کنید، چگونه وصف می‌کنید؟

مهم‌ترین نکته از امام حسین(علیه السلام) عنصر حب است. حبی که مسلمانان برای امام حسین(علیه السلام) دارند، یک چیز خیلی عجیب و زیبایی است؛ یعنی مثل یک معجزه است. اگر برادرت از دنیا می‌رود، به مدت یک سال یا دو سال دل‌تان تنگ است و به مرور زمان کمتر و کمتر می‌شود، با این حال حس دلتنگی داری، اما کمتر گریه می‌کنی. اگر پدر و مادر انسان از دنیا بروند نیز همین‌طور است، اما از زمانی که متوجه داستان امام حسین(علیه السلام) شوید تا زمانی که از دنیا بروید، همیشه گریه می‌کنید. این حب برای من یک معجزه خدایی است. در هیچ جای دیگری این نوع حب و عشق را پیدا نمی‌کنید.

* کدام قسمت از ماجرای امام حسین(علیه السلام) برای شما دردناک‌تر است؟

هر قسمت از این ماجرا برای ما دردناک است؛ اما وقتی درباره علی اکبر می‌شنوم برایم دردناک است. یک عالمی می‌گفت پدرش علی کسی بود که قدرت کندن در خیبر را داشت و برایش سخت نبود، اما برای امام حسین(علیه السلام) خارج کردن نیزه از سینه فرزندش بسیار سخت و دشوار است. همین که به این موضوع فکر می‌کنم برایم سنگین است و قابل تحمل نیست. یا زمانی که درباره علی اصغر می‌خوانم برایم سخت است و مرا رنج می‌دهد. در هر صورت تمام قسمت از ماجرای کربلا برای انسان دشوار است. او را در حالی کشتند که به سربازان دشمن آب می‌داد، اما هیچ‌گاه از آنان آب نگرفت. به روی او آب را بستند، اما زمانی که نهر را اشغال کرد، آب را به روی دشمنان باز کرد.

* تا به حال به زیارت قبور ائمه رفتید؟

در ایران به زیارت امام رضا رفتم. سه سال قبل از آن برای زیارت اربعین به نجف سفر کردم و تا کربلا پیاده رفتم. سپس کاظمین را زیارت کردم.

هر زمان فکر می‌کنم دیگر امیدی به انسان‌ها و اوضاع جهان نیست و جهان در پایین‌ترین مرحله انسانیت سپری می‌کند، وقتی اربعین را یاد می‌کنم، امیدوار می‌شوم. در حب و عشق امام حسین علیه السلام برای انسان امید وجود دارد.

بهترین نوع از انسانیت را در زیارت اربعین دیدم

* شما گفتید زیارت اربعین رفتید، حس خودتان را توصیف کنید.

زیارت اربعین یکی از عجیب‌ترین چیزهای جهان است. میلیون‌ها نفر از نجف تا کربلا یا بیشتر پیاده می‌روند. همه به یکدیگر کمک می‌کنند. هیچ جای دیگر این رفتار را ندیدم. هر کسی فقط به فکر این است که به دیگران کمک کند. این بهترین نوع از انسانیت است. هر زمان فکر می‌کنم دیگر امیدی به انسان‌ها و اوضاع جهان نیست و جهان در پایین‌ترین مرحله انسانیت سپری می‌کند، وقتی اربعین را یاد می‌کنم، امیدوار می‌شوم. در حب و عشق امام حسین(علیه السلام) برای انسان امید وجود دارد.

* چه عاملی باعث می‌شود که در ایام اربعین مردم از تمام ادیان و مذاهب و نژادها در کربلا حضور می‌یابند؟

در ماجرای اربعین انسان‌هایی را مشاهده می‌کنید که از تمام ادیان و مذاهب و با هر رنگ و نژادی حضور دارند و گرد هم جمع می‌شوند. این نشان می‌دهد به انسانیت امید است. هستند افرادی که در سراسر دنیا طرفدار حق و حقمداری‌اند منتها چون پراکنده هستند، به خوبی دیده نمی‌شود. اربعین بهترین فرصت برای گرد آمدن حقمداران عالم است و قطعاً این جریان به سرانجام خوبی خواهد رسید و کفر و ظلم را از بین خواهد برد. کلا باید گفت در حب و عشق امام حسین علیه السلام برای انسان‌ها امید وجود دارد. چون که خود امام وجودشان سرتاسر از امید و رضایت خدا بود. او قطعاً این مسائل را می‌دید و خدا را شکر می‌کرد.

* بهترین خاطره‌ای که از زیارت اربعین دارید چیست؟

زمانی که بین‌الحرمین بودم، میلیون‌ها نفر رفت و آمد می‌کردند. جا به قدری تنگ بود که نمی‌توانستیم به راحتی حرکت کنیم، با این حال احساس می‌کنید هیچ مشکلی نیست. شما در آن‌جا با گروه بزرگی برخورد می‌کنید که تمام‌شان برای امام حسین(علیه السلام) جمع شدند.

مصاحبه: سعید شیری

منبع: ویژه‌نامه نور اربعین خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا