چرا فقط امام حسین روز اربعین دارد؟

چرا فقط برای امام حسین علیه ‏السلام اربعین تعیین شده است و ما برای امامان دیگر، مراسم روز اربعین نداریم؟

چرا فقط برای امام حسین علیه ‏السلام روز اربعین تعیین شده است؟ چرا ما برای امامان دیگر و حتی پیامبر اکرم صلی ‏اللَّه‏ علیه ‏و آله، مراسم روز اربعین نداریم؟

در همین رابطه بخوانید:

اربعین یعنی گذشت چهل روز از مصیبت جانگداز شهادت سرور و سالار شهیدان.

اما اینکه چرا فقط برای امام حسین علیه ‏السلام روز اربعین تعیین شده و سایر امامان مراسم اربعین ندارند، به این مطالب توجه کنید:

دین اسلام

۱) فداکاری‏‌های امام حسین علیه‌‏السلام، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین اسلام، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکاری‏‌ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین اسلام است. گرامی‏داشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین اسلام و مبارزه با دشمنان دین است.

مصیبت خاص

۲) مصیبت حضرت امام حسین علیه‌‏السلام، برای هیچ امام و پیامبری پیش نیامده است. مصیبت امام حسین علیه‌‏السلام، از همه مصیبت‌‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل دیگری هم در کار نبود، همین عامل کافی است که نشان بدهد چرا برای امام حسین علیه‏‌السلام بیش از امامان دیگر و حتی بیش از پیامبر اسلام ‏صلی‏‌اللَّه‌‏علیه‌‏وآله عزاداری می‌‏کنیم و مراسم متعددی برپا می‌‏کنیم.

مصائب سخت

۳) در ماه محرم سال ۶۱ ق. امام حسین علیه‏‌السلام، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند. اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند. همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت امام حسین علیه‏‌السلام و یارانش، به کربلا رسیدند. همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختی برای خاندان پیامبر بود.

مقابله با دشمن

۴) دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسین علیه‏‌السلام، قصد نابود کردن دین اسلام را داشتند. دشمنان امام حسین علیه‌‏السلام تلاش کردند تا حادثه کربلا، به کلی فراموش شود و حتی کسانی را که برای زیارت امام حسین علیه‏‌السلام می‏‌آمدند، شکنجه می‏‌کردند و می‏‌کشتند. در زمان متوکل عباسی، همه قبرهای کربلا را شخم زدند. مزرعه کردند و مردم را از آمدن برای زیارت قبر امام حسین علیه‌‏السلام، منع کردند. شیعیان هم برای مقابله با اینها، از هر مناسبتی استفاده می‌‏کردند که یکی از این مناسبت‌‏ها، حادثه روز اربعین است.

روایت مهم

۵) یکی از نشانه ‏های مؤمن، زیارت امام حسین علیه‌‏السلام در روز اربعین است. از حضرت امام حسن عسکری علیه‌‏السلام روایت شده است که علامت‏‌های مؤمن پنج چیز است. پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه‌‏روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏ و یکی از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده‏‌اند.

منبع: شفقنا

عکس: محمد خیاطی

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا