چرا آخرین امام حاضر(امام حسن عسکری)، میعادگاه اربعین را تعیین کرد؟

اربعین؛ پیوندی بین کربلا و ظهور

اربعین میعادگاهی برای ‌دست‌یابی به ظهور

چرا آخرین امام حاضر(امام حسن عسکری علیه اسلام)، میعادگاه اربعین را تعیین کرد؟

گویا میعادگاه اربعین به دوران غیبت اختصاص دارد.

امام حسن عسکری(علیه السلام) در آن حدیث شریف؛ زیارت اربعین را به‌گونه‌ای اعلام فرموده‌اند که در کنار نماز نافلۀ روزانه خواندن و انگشتر به دست کردن، سر به خاک گذاشتن، و بلند گفتن بسم‌الله الرحمن الرحیم، بیان شده است. (عَلَامَاتُ‏ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاهُ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَهُ الْأَرْبَعِینَ‏ وَ التَّخَتُّمُ فِی الْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم‏؛ تهذیب‌الاحکام/۶/۵۲)

این خیلی معنا دارد که امام حسن عسکری(علیه السلام) یعنی آخرین امامِ حاضر، یک قرارگاه و میعادگاه را برای مؤمنین تعیین می‌کنند. و بعد، دوران غیبت آغاز می‌شود و الان شما می‌بینید که این میعادگاه دارد خودش را نشان می‌دهد.

در همین رابطه بخوانید:

چرا امام حسن عسکری(علیه السلام) باید این میعادگاه را تعیین کند؟! چرا امام صادق(علیه السلام) یا سایر ائمۀ هدی(علیهم السلام) بر این میعادگاه تأکید نمی‌کنند؟ انگار این میعادگاه اربعین به دوران غیبت اختصاص دارد. گویا از این میعادگاه و این زمان و مکان زیارت، یک کار بزرگ برمی‌آید.


فراتر از زیارت

عظمت اربعین بیشتر برای وفاداری به امام حسین (علیه السلام) است نه عزاداری. نهضت اربعین می‌خواهد پیوند میان کربلا و ظهور را برقرار کند.

تعاریف ما از اربعین باید دقیق‌تر شود. چرا که اربعین، دارای اهدافی بیشتر از عزاداری امام حسین و پاسداشت یاد حضرت سیدالشهداست. اربعین قدم برداشتن برای حسین (علیه السلام) و چیزی فراتر از زیارت است و ثابت قدم بودن در راه امام حسین بالاتر از عزاداری امام حسین است. اگر آینده مهدوی مدنظر نباشد، هیچگاه شور و شعور اربعین شکل نمی‌گرفت و بدون سرمایه مهدوی نمی‌توان ۲۰ میلیون انسان را دور هم جمع کرد.

هر کسی می‌خواهد لذت زندگی در جامعه مهدوی را بچشد در پیاده روی اربعین حضور پیدا کند. احتمال دارد اربعین امتحانی بی سرو صدا، اما مهم برای یاری، ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) باشد. اگرچه شرکت در مراسم اربعین واجب نیست، اما فردای پس از ظهور شاید از آن‌هایی که در این مراسم شرکت نکردند سوال کنند که چرا امام زمان (ع)شان را تنها گذاشتند.

اربعین چیزی باشکوه‌تر از مناسک دینی و شیعی است و مسلکی فرادینی شده و آمده است تا جهان بشریت را نجات دهد. هرچه در اربعین بیشتر به یاد حضرت ولی عصر باشیم، نهضت اربعین حسینی (ع)، جهانی‌تر خواهد شد.

استاد پناهیان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا