برگزاری هفتمین دوره سوگواره شعر آیینی بر آستان اشک در فرهنگسرای اندیشه

هفتمین دوره سوگواره شعر آیینی «بر آستان اشک» با حضور شاعران برجسته آیینی کشور در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

سوگواره شعر آیینی بر آستان اشک

هفتمین دوره سوگواره شعر آیینی بر آستان اشک در دو بخش ویژه فراخوان مسابقه و شب شعرهای آیینی و چهار موضوع اصلی، با‌حضور شاعران برجسته آیینی کشور در فرهنگسرای اندیشه برگزار می‌شود.

عسگری، معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای اندیشه با اشاره به برگزاری هفتمین دوره این سوگواره گفت:« بر آستان اشک» امسال هفتمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد، سوگواره‌ای برای عرض ارادت به ساحت اهل بیت علیهما السلام است که در شش سال گذشته به همت فرهنگسرای اندیشه برگزار شده است. امسال با توجه به موضوعات و اتفاقات مهمی که داشته‌ایم از جمله شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و فداکاری کادر درمان برای مبارزه با کرونا، بخش‌های دیگری نیز در این سوگواره قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری این رویداد در سطحی وسیع‌تر گفت: چهار فرهنگسرای شهر تهران مشتمل بر فرهنگسرای اندیشه، فرهنگسرای شهید قاسم سلیمانی، فرهنگسرای اشراق و فرهنگسرای ولا مشارکت داشته و در سطحی وسیع‌تر برگزار می‌شود. دبیرخانه دائمی این سوگواره نیز در فرهنگسرای اندیشه قرار دارد.

در همین رابطه بخوانید:

سرفصل موضوعات سوگواره بر آستان اشک

وی در تشریح موضوعات اصلی این سوگواره ادبی گفت: «اربعین و انتظار»، «محرم بی‌سردار»، «مساوات امام حسن(ع)» و «مدافعان سلامت» ۴ موضوع اصلی این سوگواره است که شاعران و علاقه‌مندان می‌بایست آثار ادبی خود در قالب شعر کلاسیک را به دبیرخانه سوگواره واقع در فرهنگسرای اندیشه ارسال کنند.

عسگری بیان داشت: محرم و صفر امسال، اولین سال عزاداری اباعبدالله‌الحسین علیه‌السلام در فراق سردار شهید قاسم سلیمانی است، شهادت مظلومانه ایشان بسیاری از شاعران را به واکنش واداشت و موجی از سروده‌های ارزشمند ادبی را به ارمغان آورد. از این رو یکی از بخش‌های اصلی سوگواره برآستان اشک به اشعار آیینی با موضوع شهید سلیمانی اختصاص دارد. همچنین به واسطه فداکاری‌ها و رشادت‌های کادر درمانی در مبارزه با ویروس کرونا و واکنش اهالی ادب و فرهنگ به این فداکاری چند ماهه مدافعان سلامت، بخش دیگری با عنوان مدافعان سلامت طراحی‌شده است.

سوگواره آیینی بر آستان اشک

بخش ویژه سوگواره

معاون آفرینش و اجرای فرهنگسرای اندیشه با معرفی بخش «اربعین و انتظار» گفت: ویروس کرونا شرایط خاصی را در همه دنیا ایجاد کرد؛ این ویروس منحوس سبب شد تا راهپیمایی میلیونی اربعین که همه ساله با خیل عظیمی از عاشقان اباعبدالله از کشورمان برگزار می‌شد، دچار تغییر و تحولاتی شود. از همین رو، سوگواره ادبی بر آستان اشک بخش ویژه خود را به موضوع «اربعین و انتظار» اختصاص داده تا شاعران و علاقه‌مندان بتوانند عرض ارادتی بر ساحت مقدس شهیدان کربلا داشته باشند. همچنین در بخش «مساوات امام حسن(ع)» به عدالت امام حسن علیه‌السلام می‌پردازیم.

شاعران و علاقه‌مندان برای شرکت در این سوگواره می‌بایست اشعار خود را در قالب کلاسیک و در ۴ موضوع مذکور به نشانی  put.andisheh@gmail.com ارسال کنند. مهلت ارسال آثار ۱۰ مهرماه ۱۳۹۹ می‌باشد. پس از داوری اشعار دریافتی، آثار برگزیده انتخاب و در مراسم‌های شب شعر که در دهه پایانی ماه صفر و در فرهنگسراهای ذکرشده برگزار می‌شود، به نفرات برتر جوایز نفیسی اهدا می‌شود.

فرهنگسرای اندیشه و دبیرخانه سوگواره «بر آستان اشک» واقع در خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان، بوستان شهید نیاکی (اندیشه) است. مخاطبان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره ۸۸۵۰۵۵۱۳ تماس حاصل نمایند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا