مستند | به عشق حسین

جان شاک مسیحی در مستند به عشق حسین جنبه‌های مختلفی از واقعه عاشورا و پیاده روی اربعین را به تصویر کشیده است.

مستند به عشق حسین علیه السلام، کاری از یک کشیش آمریکایی حاضر در راه‌پیمایی اربعین است.

در همین رابطه بخوانید:

جان شاک کشیش آمریکایی کلیسای Southminster Presbyterian در پورتلند اورگان است که پس از حضور در راه‌پیمایی اربعین ۹۷، به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

وی هرساله در کلیسای خود مراسم عزاداری برپا می‌کند. او مستندی در این‌باره با همراهی «جاش تاونزلی» ساخت.

جان شاک در مستند به عشق حسین(علیه السلام) سفر معنوی خود را این‌گونه توصیف می‌کند:

«در اکتبر ۲۰۱۸ یکی از مقدس‌ترین شهرهای روی کره زمین -کربلا- را دیدم. از حدود ۴۰۰ میلیون نفر شیعه، حدود ۷۰۰ هزار آن‌ها در ایالات متحده زندگی می‌کنند. من به همراه فیلمبردارم- جاش تاونسلی- با حمایت «حسینیه جامعه اسلامی سیاتل» به راهپیمایی اربعین – بزرگ‌ترین اجتماع سالانه صلح‌آمیز بشری در جهان- آمدیم.

ما به همراه کاروان شماره ۷۲ که مسئول آن محمد بیک از لس‌آنجلس بود و شامل ۵۰ نفر از شیعیان آمریکا بود به زیارت مقبره‌های عراق آمدیم. دلایل سفر من عبارت بود از آن‌که من یک کشیشی مسیحی بودم که علاقه‌مند به بحث عدالت و جنگ و صلح نیز بودم. من‌جمله آن‌چه با نام جنگ علیه تروریسم خوانده می‌شد و توسط آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی در خاورمیانه به انحراف کشیده شده بود. به‌علاوه این یک سفر معنوی برایم بود به طوری‌که با داستان حسین و همراهانش به حرکت درآمدم و از شجاعتش الهام گرفتم.»

احساس امنیت می‌کردیم

او ادامه می‌دهد: «بیشتر مردم آمریکا در مورد راهپیمایی اربعین چیزی نمی‌دانند. من نیز نمی‌دانستم تا این‌که در سال ۲۰۱۸ توسط شیعیان به آن دعوت شدم. ما به پیاده‌روی ۵۰ مایلی از نجف تا کربلا رفتیم که دو روز و نیم به طول انجامید. دو شب بین راه خوابیدیم. وزارت خارجه‌ی آمریکا اعلام کرده است آمریکایی‌ها به عراق نروند چون امنیت ندارد. من و فیلمبردارم با هم در کربلا می‌گشتیم و خودمان ۵۰ مایل پیاده‌روی کردیم در حالی که به آغوش کشیده می‌شدیم و احساس امنیت می‌کردیم. بسیاری از مردم با ما سلفی می‌گرفتند و مورد توجه رسانه‌ها بودیم و با ما مصاحبه می‌کردند.»

حسین کیست و اربعین چیست؟

این کشیش آمریکایی در مستند به عشق حسین می‌گوید: «از بسیاری از مسلمانان شنیده‌ام که حسین، اسلام را نجات داد و شیعیان و سنی‌ها، هر دو، او را محترم می‌دارند. وی سپس به عدم بیعت امام حسین با حکومت فاسد یزد اشاره می‌کند که در نهایت به واقعه کربلا در سال ۶۱ قمری می‌انجامد. او در ادامه به فرستادن اسرا من جمله زینب(س) به دربار یزید اشاره می‌کند و شجاعت زینب در مواجه با او را می‌ستاید. یزید از آن‌ها می‌خواهد تا به مدینه برگردند اما زینب در اربعین به کربلا باز می‌گردد تا از محل شهادت برادرانش بازدید کند.»

جنبه‌های مختلف پیاده‌روی اربعین

جان شاک در طول فیلم با افراد مختلفی صحبت می‌کند. وی به جنبه‌های مختلفی از واقعه عاشورا و پیاده روی اربعین اشاره دارد. سنگ‌اندازی‌های جدی صدام برای جلوگیری از پیاده‌روی اربعین، پیاده‌روی اربعین به عنوان نماد پیروزی واقعی و همیشگی حسین بر یزیدیان، پذیرایی بی‌غل‌وغش در موکب‌ها، شهادت علی اصغر، شهدای جنگ با داعش و ایثارگری آنان، سختی پیاده‌روی اربعین، تامل در احوال خودش (self-reflection)، حضور افراد از کشورهای مختلف، شگفتی از عدم قحطی و وفور علی‌رغم چهره فقیرانه کربلا و پذیرایی از بیش از ۱۵ میلیون (به روایتی تا ۴۰ میلیون) زائر در روزهای منتهی به اربعین و مقایسه آن با یکی از معجزه‌های حضرت عیسی(علیه السلام) در سیر کردن همراهانش توسط فقط یک سبد نان، از جمله مواردی است که این کشیش آمریکایی به آن اشاره کرده است.

وی در نهایت می‌گوید:

این امام کیست که این همه انسان را از سر تا سر گیتی به زیارت خود دعوت می‌کند؟ نتیجه‌گیری جان شاک این‌گونه است که چون حکومت یزید ناعادلانه بود، حسین برای عدالت قیام کرد. در آن راه به شیوه‌ای وحشیانه قربانی شد تا یک تراژدی بیافریند که معنایی ورای هستی مادی دارد.

او در ادامه، لبیک یا حسین می‌گوید و به توضیح «همه روزها عاشورا و همه زمین‌ها کربلاست» می‌پردازد.

صلح از عدالت سرچشمه می‌گیرد

همچنین در پایان به سیاست‌های غلط امریکا در خاورمیانه اعتراض می‌کند. جان شاک می‌گوید: «من به‌عنوان یک سفیر آمدم. امیدوارم بقیه‌ هم بیایند. از رسانه‌ها گرفته تا سایر کشیش‌ها بیایند و ببینند چه رخ می‌دهد. چگونه است که صلح از عدالت سرچشمه می‌گیرد.»

در بخش پایانی مستند به عشق حسین شاک می‌گوید: احساسی‌ترین لحظه برای من آن وقتی بود که می‌خواستم با غوطه‌ور شدن در میان افراد، ضریح امام، همان که بالای قبر است را لمس کنم. نتوانستم به ضریح برسم! دستی دست مرا گرفت و به ضریح رساند. به آن فرد نگریستم. چشمان‌مان در هم گره خورد. احساساتم جاری شد، مثل آن بود که امام حسین ندا داده تا حقیقت را نشانم دهد. من یک مسیحی‌ام، یک کشیش مسیحی؛ اما بخاطر مواجهه‌ام با امام حسین، ایمان جدیدی از حسین(ع) و عیسی مسیح(ع) دریافت کردم. عیسی مسیح و حسین برادرند! آن‌ها یکی هستند. اگر نژاد انسان بخواهد زنده بماند، ما همه باید یکی بشویم.

مستند به عشق حسین علیه السلام را ببینید:

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا