پیاده آمده‌ام

معرفی کتاب سفرنامه مصور اربعین

معرفی کتاب پیاده آمده‌ام

پیاده آمده‌ام؛ سفرنامه مصور اربعین. مجموعه عکس‌های سید احسان باقری از پیاده‌روی میلیونی زوار امام حسین(علیه‌السلام) در در سال‌های ۸۷ تا ۹۳ که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است.

دو آرزوی مهم

آرزوی زیارت امام حسین(علیه‌السلام) در کربلا یکی از آرزوهای کودکی ما بود. راه کربلا در طول تاریخ، از حضرت آدم تا به امروز همیشه باز بوده است. مملو از زائر. اما در معنای قراردادی انسان از زمان، گاهی بسته بوده است و آرزوی زیارت کربلا به جای آن نشسته است. در سال‌های نوجوانی با یک دنیا آرزوی زیارت امام حسین(علیه‌السلام)، پای منبر یکی از علما، سخنی مرا مجذوب زیارت اربعین کرد! ایشان از قول پدرشان که از علمای بزرگ تبریز بودند، نقل می‌کردند: «برای زیارت اربعین پاداشی است که برای هیچ عملی وعده داده نشده است. زائر اربعین عاقبت به خیر می‌شود!»

و من که عاقبت به خیری را بالاترین هدیه الهی به انسان می‌دانستم حالا دو آرزو داشتم. زیارت امام حسین(علیه‌السلام) در روز اربعین. این دو آرزو مصادف شد با باز شدن مجدد مسیر کربلا بعد از سقوط صدام که مدت‌ها در خفا انجام می‌شد.

در همین رابطه بخوانید:

۲۵فروردین۱۳۸۳ همزمان با اربعین حسینی پس از ساعت‌ها معطلی پشت مرز مهران با یک کاروان حج و زیارت، راهی سفر اربعین شدم. موکب‌ها با فواصل چند کیلومتری و امکانات بسیار محدود اما با همان شوق پذیرایی از زائر ابا عبدالله برپا بودند. کربلا نیز در روز اربعین آن‌قدر خلوت بود که صبح تا ظهر اربعین ضریح نورانی ارباب‌مان را در آغوش گرفته بودم. یادم است که بیشترین دعایم توفیق زیارت مجدد امام حسین خصوصا در روز اربعین بود.

این سفر هر سال با سال‌های قبل چه فرق‌ها که نمی‌کند! از تعداد و تنوع زائران گرفته تا رشد فزاینده‌ی موکب‌ها تا حدی که دیگر کم‌تر فضای خالی در جاده‌های منتهی به کربلا خصوصا جاده‌ی نجف-کربلا به چشم می‌خورد. چه معجزات و کرامات و قصه‌ها که در این سفر‌ها ندیده و نشنیده‌ام. و چه رنج‌ها و خوشی‌ها که مرا به وجد نیاورده است.

دوربین، در این سفر مبهوت است

توصیف زیارت اربعین محال است! نه با زبان، نه با عکس، نه با فیلم و نه با هیچ چیز دیگر. حضور در این رود متلاطم تا رسیدن به دریای کربلا، سفری است که تا تجربه نکنی، دریافتی از آن نخواهی داشت. البته هر سفر با سفر قبل متفاوت است.

دوربین، در این سفر مبهوت است و به درستی وظیفه‌اش را انجام نمی‌دهد. با علم به این حقیقت، حداقل زکات توفیق این سفر را برای خود، آوردن سوغات چند قطعه عکس و روایت‌گری سفر نورانی زیارت اربعین می‌دانستم.

این عکس‌ها چند قطعه صدف است. از کنار دریایی پر از رمز و راز و اعجاب و شگفتی. دیدن آن دریا را توصیه می‌کنم.

سید احسان باقری | عکاس کتاب پیاده آمده‌ام
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا