۵یادداشت از حجت‌الاسلام پناهیان

حجت‌الاسلام پناهیان یادداشت‌های کوتاهی درباره راهپیمایی اربعین۹۴ نوشته است.

حجت‌الاسلام پناهیان یادداشت‌های کوتاهی درباره راهپیمایی اربعین۹۴ نوشته است.

در همین رابطه بخوانید:

آنچه می‌خوانید یادداشت اول تا پنجم حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان است که با عنوان سفرنامه اربعین منتشر شده است.

یادداشت اول حجت‌الاسلام پناهیان:

اینجا همه چیز غیر عادی است

به تعبیر بهتر همه چیز فوق‌العاده است. اینجا همان آدم‌های معمولی فوق‌العادگی پیدا می‌کنند، لطیف می‌شوند، نورانیت پیدا می‌کنند، صفای باطن آدم‌ها را می‌شود، همه به طرز عجیبی اهل محبت می‌شوند، خلاصه فضای عجیبی است.

نورانیت این سفر موجب تحول آدم‌ها می‌شود. این‌ها کسانی هستند که گناهان‌شان بخشیده شده است. برای هر قدم‌شان ثواب یک حج و یک عمره مقبول می‌نویسند. این موجب تزکیۀ روح، رقت قلب و تقویت عاطفه است.

همان نورانیت این سفر است که موجب شجاعت یافتن آدم‌ها و خستگی‌ناپدیر شدن‌شان می‌شود.

یادداشت دوم حجت‌الاسلام پناهیان:

جامانده‌های اربعین به چه فکر کنند؟ 

عزاداری امام حسین(ع)، زیارت، و به‌ویژه «زیارت اربعین»، صرفاً محل احساس و شور نیست، محل اندیشه و شعور هم هست. این را توصیه نمی‌کنم، بلکه توصیف می‌کنم.

بنده معتقدم اندیشه و شعور، در شور حسینی شما جاری هست و نیازی به دلسوزی کسانی که از دور شما را نگاه می‌کنند نیست.

«تفکر» یکی از آداب عبادت باعظمت زیارت اربعین است. شما در این پیاده‌روی فرصت خوبی برای اندیشیدن و تفکر دارید.

یکی از موضوعاتی که باید درباره آن تفکر کرد راز این‌همه تأکید امامان معصوم(ع) به زیارت اباعبدالله الحسین(ع) است.

چرا اینقدر سفارش بر زیارت هرساله کرده‌اند؟ و حتی سالی دو یا سه مرتبه.

چرا اگر کسی به زیارت کربلا نرود جفا کرده است و عاق رسول خدا(ص) و ائمه هدی(ع) می‌شود؟

چرا زیارت امام حسین(ع) نرفتن، طبق روایت، از عمر انسان می‌کاهد؟

چرا این‌قدر ثواب‌های باعظمت برای زیارت کربلا قرار داده‌اند؟ به‌ویژه تأکید بر پیاده‌روی برای زیارت فرموده‌اند.

چرا اربعین را میعادگاه میلیونی زائران قرار داده‌اند؟ امام حسن عسگری(ع) وقتی زیارت اربعین را علامت مؤمن اعلام فرمودند، حتماً حضور میلیونی مومنین امروز را پیش‌بینی می‌کردند و حتماً آن را قصد کرده بودند.

و سوال‌های اساسی دیگر که باید درباره آن‌ها فکر کرد: چه عاملی مانند امام حسین(ع) می‌تواند این‌چنین برای امت اسلامی قدرت‌آفرین باشد؟  چگونه می‌توان حماسۀ زیارت اربعین را مقدمۀ تمدن عظیم اسلامی دانست؟  حماسۀ اربعین چگونه تاریخ را ورق خواهد زد؟

بی‌تردید با درک پاسخ این سؤال‌ها ارزش عبادت زیارت اربعین افزایش خواهد یافت.

کسانی که به این زیارت نیامده‌اند نیز باید در این‌باره بیاندیشند تا متوجه شوند از چه فیض بزرگی محروم شده‌اند. امید است که موانع جدی داشته‌اند که نتوانسته‌اند بیایند.

یادداشت سوم حجت‌الاسلام پناهیان:

عراقی‌ها در حماسۀ زیارت اربعین نمایشگاهی از خوبی‌های تاریخی خود را به نمایش می‌گذارند و نشان می‌دهند چه ظرفیت بالایی در راه زمینه‌سازی ظهور پیدا کرده‌اند.

نمایشگاهی از خوبی‌های اهل عراق

هر ملتی دوست دارد به حماسه‌هایش، به خوبی‌هایش و به خوبانش شناخته شود. اهل عراق را باید در ایام اربعین شناخت. خوبان یک ملت در شرایط دشوار و یا در شرایط عاشقی است که حماسه می‌آفرینند و خوبی‌های آن ملت را رو می‌کنند.

عراقی‌ها در ایام اربعین نشان می‌دهند فوق‌العاده مردمانی خونگرم و ایثارگرند.

عراقی‌ها در حماسۀ زیارت اربعین نمایشگاهی از خوبی‌های تاریخی خود را به نمایش می‌گذارند و نشان می‌دهند چه ظرفیت بالایی در راه زمینه‌سازی ظهور پیدا کرده‌اند.

امام حسین(ع) خوبی‌های مردم عراق را در اربعین رو کرده است. برخی از عشایر عراق تمام هستی خود را در پذیرایی از زائران پای جاده آورده‌اند. همۀ خدمات از سر محبت و عشق به اباعبدالله الحسین(ع) است.

واقعاً باید از این ملت مهربان تشکر کرد و خدا از آنان تشکر خواهد کرد و پایتخت حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) را در این خاک پاک قرار خواهد داد.

یادداشت چهارم حجت‌الاسلام پناهیان:

این تجمع از حیث تاریخی و معنوی بی‌سابقه است 

در ابتدای این تجمع نیت‌تان را اصلاح کنید. ثواب زیارت را به امام حسن عسکری(ع) هدیه کنید. این زیارت به دعوت و بیان ایشان پا گرفته است و مگر می‌شود پدر دعوت کند و پسر حضور نیابد؟ یقیناً امام زمان(ع) در این مسیر حضور دارند. خوش‌به‌حال کسانی که می‌خواهند دعای ندبه را توی راه بخوانند: «این محیی معالم الدین و اهله؟»… بیابان‌ها را نگاه کنند… «متی ترانا و نراک …» بیابان‌ها را نگاه کنند…

این سفر، سفر شیعیان نیست. حتی سفر مسلمانان هم نیست. ما این‌قدر به اربعین می‌آییم که همۀ آزادگان جهان به اربعین بپیوندند. همچنان که امام حسین(ع)، وهب را فرا خواند و زهیر را با خود به کربلا برد.

ما کار بزرگی نمی‌کنیم. عجب و غرور نداریم. کار بزرگ را بچه‌های حسین کردند….

خدایا سفر ما را سفر سربازان ولی عصر برای ظهورش قرار بده!

یادداشت پنجم حجت‌الاسلام پناهیان:

تمرینی برای حکومت جهانی

هرملتی آینده اش مرهون فداکاری‌ها و عظمت‌هایی است که امروز می‌آفرینند. ملت عراق مقاومت در برابر تروریست‌ها و رهایی از استکبار را در اثر محبت به فرزندان پیامبر(ص) دارد. این محبت را در اربعین دوصد چندان بروز داده است. پس آینده‌ای بسیار پر فروغ‌تر از گذشته خواهد داشت.

حُسن کار ملت عراق در اربعین حسینی این است که سیدالشهداء(ع) را جهانی کرده‌اند. جهان امروز تشنه معنویت ناب و حماسه‌های عقلانی و عاطفه‌های انسانی است. زیارت اربعین تمام این نیازهای بشر امروز را برآورده می‌کند، و سرچشمه حقیقت را به اهل عالم نشان می‌دهد.

عراق باید خود را برای میزبانی هوشمندان عالم و تمام انسان‌های آزادی‌خواه و باصفای جهان آماده کند؛ این تمرینی خواهد بود برای حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) که مرکزش عراق خواهد بود.

اربعین در کنار میعادگاه بودن برای عموم آزادی‌خواهان جهان، محل همایش‌های تخصصی نخبگان عالم برای هم اندیشی در رفع مشکلات بشر خواهد بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا